UNIBEP S.A.
Serwery IBM x3550 M3 i macierz IBM System Storage DS3512 Express pozwoliły spółce UNIBEP efektywniej wykorzystywać istniejące zasoby i zoptymalizować posiadaną infrastrukturę.
UNIBEP jest grupą budowlaną działającą w aglomeracji warszawskiej i posiadającej ugruntowaną pozycję na rynku budownictwa mieszkaniowego w tym rejonie. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych już od 2008 roku. Ostatnie lata przyniosły zakończenie budowy ponad 40 osiedli wielorodzinnych rozmieszczonych na terenie Warszawy. Mocna pozycja UNIBEPu pośród liderów budownictwa mieszkaniowego jest poświadczona oddaniem ponad 6000 mieszkań o powierzchni użytkowej ok. 400 tys. m2. W tej chwili UNIBEP prowadzi 13 inwestycji mieszkaniowych, to obejmuje 3 tysiące mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 190 tysięcy m2. Ponadto pierwszy kwartał 2012 roku przyniósł podpisanie kolejnych kontraktów mieszkaniowych, w tym umowę na budowę kolejnego etapu kompleksu Osiedle Saska w Warszawie (ponad 6-hektarowa działka). Łącznie, we wszystkich trzech etapach realizacji tego osiedla, powstanie 1 579 mieszkań rozlokowanych w 11 budynkach.
UNIBEP zajmuje się również realizacjami z dziedziny kultury i sztuki, powstała m.in. Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku (uroczyste otwarcie we wrześniu br.) i Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach (otwarcie w styczniu br.). UNIBEP działa również w dziedzinach sportu i rekreacji. Wykonał ponadto działający od grudnia 2010 r. Aquapark z pływalnią w Suwałkach oraz Wielofunkcyjną Halę Widowiskowo – Sportową w Częstochowie, która zostanie zakończona jeszcze w tym roku.
Ostatnie lata to również prężny rozwój spółki w segmencie budownictwa hotelowego. UNIBEP wykonał wiele prestiżowych inwestycji, takich jak: 4**** hotel Radisson Sas w Kaliningradzie wraz z kompleksem biurowo usługowym oraz centrum usługowo – biznesowe „Pułkowo” z 4**** hotelem Crowne Plaza w Sankt Petersburgu. Inne ważne realizacje to na przykład biurowiec „Grzybowska 81” w Warszawie lub galerie handlowe Alfa w Białymstoku i Suwałki Plaza.
Realizacja wciąż nowych projektów wymaga od grupy UNIBEP tworzenia nowych zasobów IT. Z tego powodu spółka podjęła decyzję o zwirtualizowaniu obecnie posiadanej infrastruktury. To posunięcie ma zapewnić efektywniejsze wykorzystanie zasobów, optymalizację przestrzeni dyskowych oraz zarządzanie ich wydajnością.
„Firma nie miała żadnej wirtualizacji. Wszystkie serwery były fizyczne, dedykowane określonym aplikacjom. Do tego nasz główny system ERP wymagał dużo mocy obliczeniowej, której serwery nie potrafiły zapewnić. W międzyczasie pojawiały się nowe systemy i rozwiązania, które chcieliśmy wdrażać i testować jednak do tego potrzebowaliśmy kolejnych serwerów, na co już nie mieliśmy miejsca. Mówiąc krótko, posiadaliśmy przestarzałą infrastrukturę, która powodowała problemy m.in. z backupem i zarządzaniem całym środowiskiem” – mówi Łukasz Krzemiński, Specjalista informatyk odpowiedzialny za administrację serwerami UNIBEP S.A.
W celu wirtualizacji środowiska informatycznego UNIBEP S.A. zdecydowało się na implementację dwóch serwerów IBM x3550 M3 i macierzy IBM System Storage DS3512 Express. Ten zabieg pozwolił uzyskać uproszczenie infrastruktury i nieograniczone możliwości jej rozwoju. Zrealizowanie wdrożenia zlecono inżynierom partnerskiej firmy K3System z Warszawy, posiadającej status IBM Advanced Business Partner.
„Na początku nie wiedzieliśmy, jakiego rozwiązania potrzebujemy. Dlatego wystąpiliśmy z zapytaniem o propozycję rozwiązań. Przedstawiliśmy nasze problemy, oczekiwania i budżet, jakim dysponujemy. W postępowaniu przetargowym wzięło udział 6 renomowanych firm, a oferta K3System okazała się najlepsza” – mówi Łukasz Krzemiński.
Rozpoczęciem projektu było przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej. Stary sprzęt został poddany testom wydajnościowym, na podstawie których określono potrzeby firmy i podjęto decyzję o wdrożeniu urządzeń IBM.
„Zaproponowaliśmy wirtualizację całego środowiska IT. Po akceptacji naszego pomysłu, klient postawił przed nami konkretne zadanie. Mieliśmy wdrożyć nowoczesny, wydajny, skalowalny system informatyczny, wspomagający działalność spółki. Przygotować infrastrukturę serwerową IT do dalszego rozwoju firmy i co równie ważne, dostosować całkowity koszt posiadania nowych urządzeń do budżetu, przeznaczonego na wdrożenie i utrzymanie systemu” – mówi Paweł Jedynak, Key Account Manager, Grupa K3System.
Rozwiązanie x3550 M3 jest nowoczesną technologią charakteryzującą się umieszczeniem elementów na małej przestrzeni. Serwery posiadają elastyczną, skalowalną konstrukcję. Dają możliwość łatwej modernizacji konfiguracji połączenia czterech dysków twardych do ośmiu napędów. Posiada również profesjonalne narzędzia pozwalające zarządzać systemami, na przykład zaawansowane funkcje diagnostyczne, możliwość administrowania wszystkimi zasobami z jednego miejsca. Takie możliwości znacznie pomagają podczas serwisowania, wdrażania, integracji i zarządzania rozwiązaniem. Ponadto wybrana macierz IBM System Storage DS3512 Express cechuje skalowalnością, energooszczędnością, wydajnością, prostotą obsługi i elastyczną pamięcią masową, która jest oferowana w przystępnej cenie.
„Całe rozwiązanie zostało oparte na technologii VMware VMotion, która pozwala na migrację maszyn wirtualnych „na żywo” pracujących pomiędzy serwerami fizycznymi przy zerowym przestoju, a także zapewnia stałą dostępność usług oraz pełną spójność transakcyjną. VMotion to technologia kluczowa przy tworzeniu dynamicznego, zautomatyzowanego i samodzielnie optymalizującego się centrum danych bez zakłócania pracy systemu” – mówi Wojciech Piotrkowicz, Server&Storage Sales Specialist, K3System główny architekt wdrożonego rozwiązania w UNIBEP S.A.
Wykonanie projektu, zaczynając od wyboru oferty i uruchomieniu systemu produkcyjnego, trwał niecałe dwa miesiące. Natomiast przeprowadzenie samego wdrożenia zajęło zaledwie kilka godzin.
„Inżynier K3System dokonał konfiguracji nowego środowiska i przeniósł wszystkie systemy w jeden dzień. Na obu serwerach postawiliśmy po 4 systemy operacyjne. Obecnie wszystkie usługi i nasz główny system ERP działa w środowisku wirtualnym” – mówi Łukasz Krzemiński.
Rozwiązanie oferowane przez IBM dało możliwość efektywniejszego korzystania z zasobów i zoptymalizować dotychczasową infrastrukturę serwerową. Obecnie UNIBEP sam może tworzyć środowisko odpowiadające swoim potrzebom i to w bardzo szybkim czasie. Jeśli budowana aplikacja potrzebuje większych zasobów to wystarczy je rozszerzyć, a nie kupować nowy serwer. Zapewnione jest również bezpieczeństwo aplikacji za pomocą system Vmware – potrafi on przenosić przetwarzanie z jednej instalacji na inną.
„Nasze serwery i dyski na macierzy były fizycznie i logicznie niezależne. Aby z nich korzystać należało za każdym razem logować się do oddzielnego systemu. Wirtualizacja połączyła całe środowisko w jedną spójną całość, którą można zarządzać z jednej konsoli” – mówi Łukasz Krzemiński.
Podniesienie wydajności platformy sprzętowej oraz przeprowadzenie wirtualizacji sprawiło, że znacznie krócej trwa wydzielanie serwera pod konkretne aplikacje. Może to zrobić jedna osoba w kilka minut, zamiast jak poprzednio czekać na dostawę nowego sprzętu.
„Wcześniej byliśmy ograniczeni sprzętem. Jeżeli chciałem uruchomić dodatkową usługę to musiałem obciążyć sprzęt, który i tak pracował już na granicy wytrzymałości. Teraz na jednej maszynie mogę postawić kilka serwerów wirtualnych. Teraz posiadamy 8 serwerów wirtualnych, a wcześniej posiadaliśmy 4 zwykłe” – mówi Łukasz Krzemiński.
Dzięki wdrożeniu nowego rozwiązania udało się podnieść bezpieczeństwo zasobów firmy. Połączenie serwerów w klaster zapewniło ciągłość pracy, niezależnie do awarii lub uszkodzenia sprzętu. Platforma posiada możliwość łatwej rozbudowy, dzięki zadbaniu o skalowalność rozwiązania.
„Skalowalność systemu nie ogranicza naszych planów w przyszłości. Przy dotychczasowym poziomie rozwoju firmy mamy zapewnioną wolną powierzchnię dyskową na kolejne 3 lata” – mówi Łukasz Krzemiński.