Chmura obliczeniowa - do czego służy? Jakie są rodzaje?
Chmura obliczeniowa, znana również jako cloud computing, to nic innego jak dostarczanie usług obliczeniowych drogą internetową.
Dzięki chmurze możemy uzyskać dostęp do serwerów, magazynów, baz danych, analiz, sieci, czy też oprogramowania lub aplikacji. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z tego typu rozwiązań ze względu na oszczędności, jakie można wygenerować za ich pośrednictwem.
Wśród chmur obliczeniowych możemy wyszczególnić jej kilka rodzajów:
Chmura obliczeniowa prywatna — rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie dostępu do danych, które są na niej przechowywane. Zasoby udostępniane są jedynie wybranym użytkownikom, dlatego zwiększa się zarówno bezpieczeństwa korzystania z niej, jak i bezpieczeństwo samych plików. Prywatna chmura obliczeniowa korzysta z infrastruktury przedsiębiorcy.
Chmura publiczna — cechuje ją nieograniczony dostępy wszystkich użytkowników internetu. Pozwala na równoczesne korzystanie z niej różnych grup ludzi, nawet takich, które znajdują się w różnych częściach globu. Zarówno specyfikacja zasobów, jak i samej struktury chmury i jej lokalizacji, nie jest znana użytkownikom.
Chmura hybrydowa — jest ona hybrydą funkcjonalności chmury prywatnej i publicznej, często wykorzystywana przez osoby, które chcą pokryć tymczasowe nadwyżki w mocy obliczeniowej.
Czytaj więcej

Poznaj uwarunkowania prawne UoKSC (Dyrektywy NIS2) oraz technologię wspierającą bezpieczeństwo i ochronę przez cyberzagrożeniami.
Porozmawiaj z przedstawicielami Kancelarii Traple Konarski...

Wdrażaj przemyślane rozwiązania AI.
Zrozum wytyczne AI Act oraz poznaj możliwości PrivateGPT Fujitsu.

Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Poznaj uwarunkowania prawne UoKSC (Dyrektywy NIS2) oraz technologię wspierającą cyberodporność.
Porzomawiaj z przedstawicielami Kancelarii Traple...