wybierz język:

K3System

ul. Patriotów 303

04-767 Warszawa

MATRAS S.A.

Zarządzanie logistyką 180 księgarń oraz e-commerce wymaga stabilnego i sprawnego systemu. Doskonałe rozwiązanie zapewnił system K3 Cloud ze względu na swoją wysoką skalowalność i dostępność.

Pośród firm zajmujących się dystrybucją książek na polskim rynku Matras jest jednym z liderów. Oferuje on ponad 130 tysięcy tytułów książek i kilka milionów egzemplarzy: od literatury pięknej, poprzez biografie, po książki dla dzieci. Szeroka oferta sieci jest dostosowana do czytelników o najróżniejszych zainteresowaniach. Znajdą tutaj nie tylko nowości i bestsellery – nie brakuje propozycji niszowych ani poszukiwanych przez koneserów.

Kierunek cloud computing

Zarządzanie i ewidencja towarów rozmieszczone w centrum logistycznym i 180 księgarniach nie jest proste. Do tej pory firma korzystała z własnego rozwiązania – systemu klasy ERP. Dynamiczny rozwój firmy sprawił jednak, że posiadane środowisko informatyczne stało się niewystarczające. Nie odpowiadało już na aktualne potrzeby biznesu, więc musiała być podjęta decyzja o zmianie systemu.

Zmiany były nieuniknione. Mieliśmy jedynie dylemat, czy budować infrastrukturę klasyczną, czy też wykorzystać rozwiązanie w modelu cloud computing. Rozwiązanie on-premise było nam dobrze znane i moglibyśmy dokonać całego wdrożenia praktycznie sami, ale też wiązało się z dużymi kosztami na start i czasem niezbędnym na implementację. Dlatego zdecydowaliśmy się na chmurę, która zapewniała niższe koszty początkowe i lepszą skalowalność” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

Główną zaletą rozwiązania cloud computing, była dostępność serwerów od ręki. Dzięki temu praktycznie z dnia na dzień można było rozpocząć prace wdrożeniowe.

 

 

Po roku eksploatacji platformy cloud, oferowanej przez jednego z wiodących dostawców na świecie, zauważyliśmy, że nie wszystkie wskaźniki nam odpowiadają. Nie wykorzystywaliśmy wszystkich, bardzo szerokich możliwości, jakie oferowało to rozwiązanie w oferowanej cenie. W związku z tymi, że serwery wszystkich międzynarodowych dostawców chmury są poza granicami kraju, czas odpowiedzi był w granicach 50 – 60 milisekund. W przypadku normalnej pracy jest to bez znaczenia, ale przy pracy terminalowej i opcji wyszukiwania z bazy, zdarzało się, że nasza aplikacja nie odpowiadała w założonym czasie” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

Weryfikacja, zmiana i dalszy rozwój

W związku z zaistniałą sytuacją spółka Matras rozpoczęła poszukiwania innego dostawcy usług cloud computing. Głównym kryterium była gwarancja szybkiego, bezpiecznego i niezawodnego działania systemu w konkurencyjnej cenie. Cechy te spełniała oferta firmy K3 System. Dzięki posiadaniu własnego, unikatowego rozwiązania chmury obliczeniowej K3 Cloud, firma została partnerem wdrożeniowym.

K3System jest naszym partnerem od wielu lat i zawsze możemy liczyć na zrozumienie naszych potrzeb. I tym razem nie było inaczej. K3 System zapewniło nam pomoc na każdym etapie migracji. Otrzymaliśmy wsparcie dedykowanych inżynierów, którzy pomogli nam zacząć cały proces i przeprowadzić go do końca. Dodatkowo, co warto podkreślić, firma K3 System zaproponowała nam darmowy okres testowy rozwiązania K3 Cloud, dlatego uruchomienie nowego środowiska odbyło się bez dodatkowych kosztów” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

W chwili obecnej chmura K3 Cloud obsługuje systemy odpowiadające za całą logistykę i część magazynową. W wyniku tej decyzji spółce udało się poprawić parametry działania systemu oraz obniżyć koszty infrastruktury.

Biznes, który nie wnosi nic więcej oprócz pieniędzy, nie jest udanym biznesem” – mówi Paweł Jedynak, Dyrektor Handlowy, K3 System Sp. z o.o.

Chmura K3 Cloud: wydajna, niezawodna i bezpieczna

Nieograniczone możliwości rozwoju

Usługa posiada wysoką dostępność w każdym zakątku świata. Dzięki temu firma ma możliwość otworzyć swoją działalność na inne kraje, unikając dużych inwestycji w rozbudowę infrastruktury. Tradycyjne rozwiązanie informatyczne nie dawałoby takiej możliwości.

Wysoka dostępność i skalowalność

Platforma K3 Cloud została tak zaprojektowana, żeby mogła sprawnie obsłużyć zarówno systematyczny wzrost liczby użytkowników, jak i okresowe skoki. Ponadto pozwala spółce na operowanie dostępną mocą obliczeniową – w każdej chwili można ją zmienić.

Niższe koszty

Dzięki K3 Cloud, spółka mogła zrezygnować z budowy własnej infrastruktury. Ponadto ponoszone koszty dotyczą wyłącznie wykorzystanych zasobów.

 

Pobierz materiał case study (plik PDF)