Opis wdrożenia

Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. Firma dostarcza usługi medyczne dla ponad 5600 firm oraz 420 tysięcy klientów. Posiada 30 centrów medycznych, zatrudnia około 4000 pracowników i obsługuje blisko 2 miliony wizyt lekarskich rocznie – informuje Marzena Smolińska, Rzecznik Prasowy Grupy Medicover w Polsce.

Centra Medyczne Medicover znajdują się w największych miastach: m.in. w Gdańsku, Gdyni, Gliwicach,  Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Białymstoku. Współpracuje z ponad 700 medycznymi placówkami partnerskimi w całej Polsce.  Medicover zbiera doświadczenia i poszerza zakres działalności już od prawie 20 lat. Pierwsze Centrum Medyczne Medicover otwarto w Warszawie w 1995 roku.

„Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2010 roku pierwszego, pełno profilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce, Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną” – dodaje Marzena Smolińska.

Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych. Medicover w Polsce zatrudnia 2500 pracowników i współpracowników, którzy tworzą jeden zintegrowany zespół ekspertów składający się z doświadczonych lekarzy, personelu medycznego oraz menedżerów wyspecjalizowanych w zarządzaniu ochroną zdrowia. Grupa Medicover rozwija swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w 9 innych krajach: Rumunii, Niemczech, Turcji, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Gruzji oraz na Ukrainie i Białorusi.

Medicover jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Spółka zajęła I miejsce w rankingu prywatnych firm medycznych ogłoszonym przez prestiżowy magazyn Forbes, zdobyła tytuł „Laur Klienta” oraz Godło „Jakość Obsługi 2011”. Z kolei Redakcja Gazety Finansowej wyróżniła Medicover w kategorii firm oferujących najlepsze produkty skierowane do biznesu, odznaczające się bogatą ofertą i innowacyjnymi rozwiązaniami.

„Wiemy, jak ważne jest dla pacjenta utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz uzyskanie bardzo szybkiej informacji i pomocy medycznej. Naszą ofertę przygotowaliśmy tak, by bez konieczności załatwiania zbędnych formalności, pacjenci mieli łatwy dostęp do opieki i mogli skoncentrować się na szybkim powrocie do zdrowia” – mówi Marzena Smolińska.

Problem biznesowy

Świadczenie wysokiej jakości usług medycznych oraz dynamiczny rozwój nie byłyby możliwe bez wsparcia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie lokalizacje należące do Medicover obsługiwane są przez wspólne środowisko informatyczne, które musi spełniać wymagania dynamicznie rozwijającego się biznesu.

„Medicover otwiera kolejne placówki, do tego przybywa nowych pacjentów, dla których uruchamiamy całkiem nowe usługi. Dostrzegliśmy, że przy takim rozwoju, nasze środowisko informatyczne wkrótce przestanie spełniać oczekiwania biznesu. Jednocześnie, dłuższa eksploatacja niektórych elementów infrastruktury była nieefektywna z ekonomicznego punktu widzenia. Wymagane były zmiany, które zapewnią długofalowe wsparcie potrzeb biznesowych” – mówi Tomasz Pawłowski, Kierownik operacyjny IT, Medicover.

Medicover postanowił poszukać rozwiązania, które pozwoliłoby na bardziej efektywną i optymalną realizację procesów biznesowych. Spółka chciała uzyskać większe możliwości rozwoju infrastruktury przy jednoczesnym jej uproszczeniu.

Rozwiązanie

W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania pracownicy działu IT przeprowadzili dokładną analizę potrzeb. W pierwszej kolejności zebrano informacje na temat parametrów nowego sprzętu mieszczących się w założonym budżecie.

„Pytaliśmy dostawców o propozycje produktów w różnych wariantach komponentów takich jak pamięć, dyski, procesory oraz ich wydajność. Na tej podstawie stworzyliśmy kalkulację, która umożliwiła nam wyłonić pożądaną konfigurację nowego sprzętu spełniającą ustalony budżet” – mówi Tomasz Pawłowski.

Konkretne zapytanie ofertowe zostało wysłane do trzech partnerów reprezentujących różnych producentów sprzętu. Najlepsze rozwiązanie złożone z macierzy IBM Storwize v3700 i serwerów IBM System x3850 przedstawiła firma K3System z Warszawy, posiadająca status IBM Advanced Business Partner. W algorytmie porównywania ofert główną rolę odgrywała cena, ale inne czynniki również posiadały znaczącą wagę. Dla przykładu jedno z proponowanych rozwiązań posiadało niższą cenę jednak brakowało w nim funkcjonalności Easy Tier, która była wyjątkowo istotna z punktu widzenia realizacji założonych celów.

„Zaproponowaliśmy serwery z tej samej linii, którą Medicover już posiadał, natomiast wyposażone w najnowsze procesory, dużą ilość pamięci RAM i karty FC 8 GB/s. Jednak to macierze dały tak duży skok wydajności całego systemu. IBM Storwize v3700 posiada 4 razy więcej cacheu niż używane przez klienta dotychczas. Oparte są o dużo tańsze dyski SAS 6gb/s vs stare FC 4GB/s. Dodatkowo nowe macierze wykorzystują nieporównywalnie szybsze dyski SSD” – mówi Michał Kowalski, Prezes Zarządu firmy K3System Sp. z o.o.

Centrum Medyczne Medicover zakupiło 3 serwery IBM System x3850 oraz 2 macierze IBM Storwize v3700. Serwery IBM x3850 to znakomite rozwiązania, zapewniające doskonałą wydajność, możliwość rozbudowy oraz elastyczność, czyli własności niezbędne dla ich wykorzystania w nowoczesnych centrach przetwarzania danych. Z kolei macierze IBM Storwize v3700 to przykład zaawansowanej pamięci masowej klasy podstawowej dla najbardziej wymagających organizacji. Dzięki wdrożeniu Medicover zapewnił nieograniczone możliwości rozwoju infrastruktury przy jednoczesnym jej uproszczeniu.

Nowy sprzęt został złożony przez firmę K3System i oddany gotowy do użytku. Wdrożenie rozpoczęto od testów wydajności różnych konfiguracji systemów dyskowych oraz wydajności maszyn. Następnie dokonano instalacji oprogramowania oraz niezbędnych aplikacji. Całość prac została wykonana przez dział IT Medicover i zajęła niecałe 4 tygodnie. Według relacji Pana Tomasza Pawłowskiego, wdrożenie przebiegło sprawnie i bez komplikacji. Zespół wdrożeniowy dokonał wszelkich starań, aby utrudnienia dla klientów związane z migracją były jak najmniej odczuwalne. Prace podzielono na dwie fazy. W pierwszej zmigrowano środowisko testowe. W drugiej fazie przeniesiono środowisko produkcyjne co zajęło niecałe 4 godziny, przy czym niedostępność kluczowych funkcji systemu wyniosła pół godziny Całość prac wykonano w godzinach nocnych.

Korzyści

Wdrożenie macierzy IBM Storwize v3700 oraz serwerów IBM System x3850 umożliwiło Medicover stworzyć wydajny system informatyczny.

„Zakładamy, że wdrożenie nowej technologii zagwarantuje nam możliwość pracy w niezmienionej konfiguracji na kolejne 5 lat. Z kolei wykupienie serwisu pogwarancyjnego na poprzedni system dyskowy na kolejny rok było związane z kosztami w granicach 30 proc. ceny nowej macierzy, która posiadała gwarancję na 3 lata. W praktyce oznaczało to, że w cenie 3 letniego wsparcia starego sprzętu mamy nową macierz z lepszymi parametrami i wyższą wydajnością” – mówi Tomasz Pawłowski.

Obecnie środowisko IT zapewnia wysoką dostępność do danych, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemów biznesowych i gwarantuje bezpieczeństwo posiadanych zasobów. Dzięki wdrożeniu Medicover odnotowuje zmniejszone koszty utrzymania infrastruktury przy jednoczesnym wzroście wydajności kluczowych procesów biznesowych. „Jak się okazało poziom wysycenia na nowym sprzęcie nie przekroczył 15 proc. To oczywiście zasługa nowej technologii oraz użytych funkcjonalności” – mówi Tomasz Pawłowski.

W wyniku odpowiedniego doboru sprzętu Medicover otrzymał optymalnie dobraną konfiguracje.

„Zastosowanie w rozwiązaniu dysków SSD  w połączeniu z silnikiem bazy danych najnowszej generacji pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej wydajności systemu transakcyjnego. Dla porównania warto dodać że jeden standardowy dysk potrafi wykonać 450 IOPS, a dysk SSD może wykonać takich operacji aż 40 tys.” – Krzysztof Sołtys, Key Account Manager, K3System Sp. z o.o.

Użycie dodatkowo funkcji EasyTier pozwalającej na migrowanie najczęściej używanych danych na dyski SSD, a potem gdy nie są już używane na dyski SAS, pozwoliło nie tylko na zwiększenie wydajności macierzy, ale także na znaczące obniżenie kosztów składowania danych.

„Wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych z pewnością pomoże w dalszym rozwoju Medicover, jako nowoczesnej, konkurencyjnej i sprawnie zarządzanej organizacji” – mówi Marzena Smolińska.